Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

  A- A+
  KURUMUMUZ

  Aydın E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Tellidede Mevkii’nde, Aydın Cumhuriyet Başsavcılığına 5 km uzaklıkta olup; Ceza İnfaz Kurumunun toplam arsa alanı 137.932. m2 arazi üzerinde 15.763 m2 lik alanda 1985 yılında faaliyete geçmiştir. 

  Aydın E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu 730 kişilik kapasiteye sahip olup, Ceza İnfaz Kurumumuz 5 Bloktan oluşmaktadır. B,C,D,E bloklar hükümlü-tutuklu barınması, A Blok ise, İdari hizmetlerin yürütülmesi amacıyla hazırlanmıştır.
  Ceza İnfaz Kurumumuzda hükümlülerin ve tutukluların kaldığı 57 adet oda mevcut, ayrıca 4 Hücre 2 tane müşahede (10 ar adet odaları) bulunmaktadır.
  B Blokta Ceza İnfaz Kurumu geneline ait 1 adet kapalı ziyaret yeri, 15 adet ziyaret kabini, 3 adet avukat görüş yeri, üst malta bölümünde açık görüş alanı bulunmaktadır.
  Ceza İnfaz Kurumumuzdaki standart odalarının ortak kullanım alanları, yemekhane, oda bahçesi, 2 adet tuvalet, 1 adet banyo ortaktır.
  C-D Blok arasında hükümlü ve tutuklular için çok amaçlı spor salonu mevcuttur.

  Ceza infaz kurumunda, günlük hizmetlerin (sayım, hastane, ziyaret, duruşma, tahliye, görüş vb.) kayıt altına alındığı, personelin idari blok ile hükümlü ve tutuklu bloklarına geçişlerinin kontrol altında tutulduğu ve tüm sirkülasyonun organize edildiği bir ana kontrol merkezi ile altı kısmi kontrol merkezi bulunmaktadır.Kurumuzdaki meydana gelen sirkülasyon CCTV Kamera Kayıt Cihazı ile 7/24 kayıt edilmektedir.Kurumda, şahısların giriş -çıkışlarının kontrolü için duyarlı kapı ile el dedektörleri; eşyaların kontrolü için ise X-Ray cihazı kullanılmaktadır. X-Ray cihazı ceza infaz kurumuna giren her türlü eşyanın X ışınları ile detayını almak üzere kurulmuş bir sistemdir. Sistem iki ayrı monitöre bağlı olarak çalışmakta, monitörler eşyanın detay ve içeriğini gösterme amaçlı kullanılmakta, şüphe duyulan nesneler üzerinde yakın gösterim (zoom) yapılabilmektedir.

   

  5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun hükümlü ve tutukluların eğitim ve iyileştirme faaliyetlerinden bahsettiğinden, Ceza İnfaz Kurumumuzda eğitim ve iyileştirme faaliyetleri süratle devam etmekte olup kanuna uygun olarak hükümlü ve tutuklular arasında bilgi yarışmaları, münazaralar, konferanslar yapılmaktadır. 

  Kurumumuza tutuklanarak veya hüküm giyerek gelen mahpuslara belirli eğitim, öğretim ve meslek bilgileri verip nedamet duyguları geliştirilerek topluma kazandırmak ve onları topluma yararlı birer birey olarak tekrar göndermek temel amaçlarımızdandır.

  Hükümlü ve tutukluların maddi ve manevi kalkınmaları için eğitim ve öğretim faaliyetlerinin gerekliliği ve yararı bütün dünyaca kabul edilmiştir. Bu faaliyetler en etkili iyileştirme aracı olduğu kadar, kurum rejiminin gerektirdiği disiplin ve düzene en iyi uyan yaşayış sistemidir.

  Hükümlü ve tutukluların doğru davranış, tutum ve alışkanlıkları benimseyerek, yeniden suç işlemelerini önleyecek ahlaki değerler kazanmalarını sağlamak, kurum hayatını normal hayata yakınlaştırarak, bu kişilerin salıverilmelerinden sonra topluma uyumlarını kolaylaştırmak ve dış olaylara, tahriklere karşı sabırlı, dayanıklı ve soğukkanlı hale getirmek hedeflerimizin arasındadır.

  Konumu : 
  Aydın E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu hükümlü ve tutukluları barındırmak, ıslah etmek ve topluma kazandırmak amacıyla 1985 yılında faaliyete geçmiştir.

  Yerleşimi : 
  Ceza İnfaz Kurumumuz 5 Bloktan oluşmaktadır. B,C,D,E bloklar hükümlü-tutuklu barınması, A Blok ise, İdari hizmetlerin yürütülmesi amacıyla hazırlanmıştır.
  Ceza İnfaz Kurumumuzda hükümlülerin ve tutukluların kaldığı 57 adet oda mevcut, ayrıca 10 Hücre 2 tane müşahede (toplam 16 adet oda) bulunmaktadır.
  B Blokta Ceza İnfaz Kurumu geneline ait 1 adet kapalı ziyaret yeri, 15 adet ziyaret kabini, 3 adet avukat görüş yeri, üst malta bölümünde açık görüş alanı bulunmaktadır.

   

  Adres

  Osman Yozgatlı Mahallesi Atatürk Bulvarı No:180/1 Efeler / AYDIN

  Telefon

  0(256)2261774 - 2261792

  0(256)2261772

  E-Posta

  aydin.etcikisaretadalet.gov.tr